Putování vinicemi hlavního města Prahy

 23.05.2024 | V rámci akce Pražské vinice 2024 mají návštěvníci znovu příležitost putovat vinicemi hlavního města. Vyšehradská kapitula se každoročně do této akce zapojuje zpřístupněním vinice na zahradě Nového děkanství.

Komentované vycházky a prezentace jednotlivých pražských vinic i jejich produkce nabídne všem obyvatelům a návštěvníkům metropole již 6. ročník úspěšné akce Pražské vinice, jejímž pořadatelem je hlavní město. Putování pražskými vinicemi se uskuteční o víkendu 25. a 26. května 2024 vždy od 10:00 do 17:00 hodin.

Podobně jako mají vinařské obce na Moravě a v Čechách své otevřené sklepy, má i hlavní město díky této akci svoji vinařskou tradici. Od premiérového ročníku v roce 2017 získala unikátní akce pevné místo v programové nabídce metropole a letos opět nabídne možnost navštívit celkem devatenáct vinic. 

Bližší informace najdete na webu PCT:

Akce samotná s aktuální mapkou ke stažení na www.prazskevinice.cz, na facebooku jsou informace na https://www.facebook.com/prague.eu

Na https://www.prague.eu/cs/objekt/jidlo/2909/vinice-nkp-vysehrad je zveřejněn kompletní program s detaily přednášek na Vyšehradě, samostatně pak na https://www.prague.eu/cs/detail-akce/15916/prazske-vinice a https://www.praha-vysehrad.cz/cs/event/prazske-vinice-beseda-radanou-vitkovou-a-vaclavem-zmolikem

 

Vinice Vyšehradské kapituly

Připomínkou vinic na Vyšehradě a v dalších lokalitách Vyšehradské kapituly je malá soukromá vinice na zahradě rezidence Nové děkanství. Byla založena v roce 2000 v rámci obnovy kapitulní zahrady. Zakládal ji vinař Antonín Tureček, který doporučil osázet vinici odrůdou Müller Thurgau a několika hlavami jiných odrůd jako je tradiční česká odrůda Rulandské modré a Modrý portugal. 

Od roku 2012 o kapitulní vinici pečují vinaři Stanislav a Lukáš Rudolfský z Kutné Hory. Vinice byla v roce 2012 zrenovována, vedení bylo upraveno z původního vedení Vertiko, které bylo nevhodné z důvodu větší náchylnosti na choroby, protože lokalita je málo vzdušná, na rýnsko – hesenské střední a ocelové sloupky byly nahrazeny dubovými.  Má 162 keře – 130 keřů odrůdy Müller Thurgau a 32 keře odrůdy Rulandské modré a Modrý Portugal.

Vinice je ošetřována systémem ekologického vinohradnictví s využitím biodynamických principů. K ošetřování se využívají bylinkové extrakty z kopřivy, přesličky, šalvěje, nebo fenyklový olej, na vinici to poté krásně voní.  Hrozny se odváží ke zpracování do Kutné Hory, ve sklepích kláštera svaté Voršily se rodí Vyšehradské cuvée přírodními postupy. Mošt kvasí spontánně bez pomoci uměle vytvořených kvasinek a také bez řízeného kvašení, do vína se nepřidávají žádné cizorodé látky, které by kazily jeho autenticitu a originalitu. 

Roční produkce je 150 – 300 lahví vína pod označením Vyšehradské cuvée. Víno slouží pro propagační účely Vyšehradské kapituly, láhve jsou číslovány.

Vinice je přístupná z ulice Soběslavova (4. vrata od rotundy sv. Martina, popř. od dětského hřiště).