Exkluzivní víno k 950. výročí vyšehradské kapituly k prodeji

 04.12.2020 | Vyšehradská kapitula nabízí v rámci oslav 950. výročí svého vzniku k prodeji víno z vinice nacházející se na zahradě rezidence Nové děkanství na Vyšehradě.

VYŠEHRADSKÉ CUVÉE ročník 2019

  • exkluzivní víno k 950. výročí vyšehradské kapituly
  • pochází z vinice Královské kolegiátní kapituly na Vyšehradě
  • víno bílé, suché
  • z omezeného počtu roční produkce – v prodeji výjimečně
  • řada Exclusive (čísla láhví 1 – 18) 1.000,- Kč / láhev
  • řada Standard (čísla láhví 319-336) 500,- Kč / láhev
  • víno je možné zakoupit v obchůdku v předsálí baziliky

Vinice byla založena v roce 2000 v rámci obnovy kapitulní zahrady. Zakládal ji vinař Antonín Tureček, který doporučil osázet vinici odrůdou Müller Thurgau a několika hlavami jiných odrůd, jako je tradiční česká odrůda Rulandské modré a Modrý Portugal. Od roku 2012 o kapitulní vinici pečují vinaři Stanislav a Lukáš Rudolfský z vinařství Vinné sklepy Kutná Hora, s.r.o.

Vinice byla v roce 2012 zrenovována, vedení bylo upraveno z původního vedení vertiko, které bylo nevhodné z důvodu větší náchylnosti na choroby, protože lokalita je málo vzdušná, na rýnsko-hesenské, střední a ocelové sloupky byly nahrazeny dubovými.  Má 162 keře – 130 keřů odrůdy Müller Thurgau a 32 keře odrůdy Rulandské modré a Modrý Portugal.

Vinice je ošetřována systémem ekologického vinohradnictví s využitím biodynamických principů. K ošetřování se využívají bylinkové extrakty z kopřivy, přesličky, šalvěje nebo fenyklový olej, na vinici to poté krásně voní. Hrozny se odváží ke zpracování do Kutné Hory, ve sklepích kláštera svaté Voršily se rodí Vyšehradské cuvée přírodními postupy. Mošt kvasí spontánně bez pomoci uměle vytvořených kvasinek a také bez řízeného kvašení, do vína se nepřidávají žádné cizorodé látky, které by kazily jeho autenticitu a originalitu.

Roční produkce je omezený počet lahví vína pod označením Vyšehradské cuvée, ročník 2019 má 461 lahví.

Víno slouží pro propagační účely Vyšehradské kapituly, láhve jsou číslovány.