Adventní koncert České televize z Vyšehradu

Jubilejní 30. ročník Adventních koncertů České televize

Klikněte pro větší obrázek

Potřebným v celé republice už 30 let pomáhají Adventní koncerty České televize. Obvyklé čtyři adventní podvečery letos doplní také mimořádný, pátý koncert jehož výtěžek bude věnovaný neúplným rodinám – samoživitelkám a samoživitelům. 

Diváky letošním ročníkem provede tradiční moderátorská dvojice Ester Janečková a Jan Potměšil. „Letošní ročník se kvůli koronavirové pandemii musí obejít bez diváků, kteří nám určitě budou při moderaci chybět. Věřím ale, že ti, co nás budou sledovat z televizních obrazovek, tuto změnu skoro ani nepocítí. Byla bych ráda, kdybychom jim zprostředkovali stejnou slavnostní atmosféru jako v minulých ročnících,“ říká Ester Janečková ke koncertům, které pomohou potřebným. V jednotlivých nedělních podvečerech vystoupí mimo jiné Věra Martinová, Ivo Kahánek, Aneta Langerová, Nerez a Lucia Šoralová, Jaroslav Svěcený, Marie Rottrová nebo Hradišťan.

Jaké organizace mohou diváci podpořit? První je společnost Dolmen provozující chráněné bydlení pro dospělé s mentálním postižením a poruchami autistického spektra v Libereckém a Karlovarském kraji. Druhou podpořenou je Pestrá zabývající se výcvikem asistenčních psů pro lidi s různými hendikepy a specifickými potřebami. Třetí koncert bude věnován pardubickému centru pro osoby s tělesným postižením Křižovatka. Závěrečný koncert představí mateřskou a základní školu pro děti s kombinovaným postižením Smiling Crocodile.

O den dříve, v sobotu 19. prosince od 20:15 hodin, se ještě rozehraje mimořádný koncert v bazilice Nanebevzetí Panny Marie na Strahově. Jeho výtěžek rozdělí Charita ČR mezi neúplné rodiny, na které tvrdě dopadá současná situace a s ní spojená omezení.

Pod patronaci si letošní koncerty vzali Václav Hudeček, Jakub Bažant, Jitka Čvančarová, Leona Machálková, Nora Fridrichová a Lea Surovcová. Slavné osobnosti pomohou s představením činností jednotlivých neziskových organizací. „Měl jsem tu čest uvádět první Adventní koncerty tehdy Československé televize s paní Martou Kubišovou, výjimečnou, a přitom mimořádně pokornou osobností. Zažil jsem úžasnou atmosféru vlídnosti všech ‚lidí zvonkových‘, kteří v době adventu pomáhali. Po třiceti letech jsem se stal patronem těchto koncertů a jsem za to rád. Také proto, že pomoc druhým se prostřednictvím sportovní charity stala důležitou součástí mého života," říká sportovní novinář a letošní patron Jakub Bažant.

Od svého vzniku pomohla sbírka Adventní koncerty 120 neziskovým organizacím a rozdělila přes 217 milionů korun. Loňské Adventní koncerty České televize přinesly podpořeným institucím doposud druhou nejvyšší částku v historii vysílání pořadu 10,5 milionu korun. V roce 2018 se vybrala rekordní částka více než 11 milionů korun.

Text byl přebrán z oficiálních stránek České televize:

https://www.ceskatelevize.cz/porady/13177422982-adventni-koncerty-ceske-televize-2020/

Záznam koncertu zde.